Prezes Rady Ministrów
Donald Tusk
Minister Edukacji Narodowej
Barbara Nowacka
Szanowni Państwo,
Zwracam się do Państwa z głębokim zaniepokojeniem i zdecydowanym sprzeciwem wobec planowanych zmian w polskim systemie edukacji, szczególnie w kontekście nauczania religii w szkołach.
Przez ponad tysiąc lat historii Polski, nasi przodkowie – władcy, dowódcy, politycy i duchowni – tworzyli etos Polaka: człowieka wierzącego w Boga, dumnego ze swojego pochodzenia, ceniącego rodzinę i Ojczyznę ponad inne dobra. Ten etos jest fundamentem naszej tożsamości narodowej i nie może zostać zniszczony przez doraźne decyzje polityczne.
Z oburzeniem przyjmuję zapowiedzi zmniejszenia o połowę liczby lekcji religii, przenoszenia ich na początek lub koniec dnia oraz niewliczania do średniej ocen. Te działania przypominają metody stosowane przez reżim stalinowski, który w latach 50. XX wieku dążył do zateizowania polskiego społeczeństwa, co ostatecznie doprowadziło do całkowitego usunięcia religii ze szkół w 1961 roku.
Wzywam Państwa do refleksji i zaniechania działań, które godzą w prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami i wyznaniem, gwarantowane przez Konstytucję RP. Ograniczenie nauczania religii w szkołach nie tylko uderza w możliwość poznawania przez młodzież podstaw wiary i historii Kościoła, ale także ogranicza kształtowanie prawdziwych wartości i cnót oraz wzrastanie w miłości do Ojczyzny.
Apeluję o:
- Utrzymanie obecnej liczby godzin lekcji religii w szkołach.
- Zachowanie możliwości wliczania ocen z religii do średniej.
- Zapewnienie dogodnych godzin dla lekcji religii w planie zajęć.
- Poszanowanie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami.
- Zachowanie w programach nauczania treści związanych z chrześcijańskim dziedzictwem Polski i Europy.
- Przywrócenie nauczycielom możliwości zadawania zadań domowych, które kształtują pracowitość.
- Ponowne wprowadzenie do programu lektur szkolnych dzieł wieszczów narodowych, takich jak C. K. Norwid i A. Mickiewicz i powrót do innych wartościowych autorów usuniętych w obecnej “reformie”.
- Zaprzestanie zubożania programu nauczania historii w szkołach podstawowych, zwłaszcza uwypuklenie polskiego bohaterstwa i postaci wybitnych Polaków.
Przypominam, że wartości chrześcijańskie są integralną częścią naszej kultury i tożsamości narodowej, a historia naszego kraju pokazuje, że wszystkie próby ich wyrugowania, które i tak muszą zakończyć się niepowodzeniem, pogłębiają jedynie podziały społeczne i przynoszą niepotrzebne konflikty i cierpienie.
Ufam, że wezmą Państwo pod uwagę głos obywateli i zrezygnują z planów, które mogą prowadzić do głębokich podziałów społecznych i osłabienia fundamentów naszego narodu.
Z wyrazami szacunku
i nadziei na pozytywne rozpatrzenie naszego apelu,